İş ilişkilerinin temelleri atıldı

Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) oda üyesi iş insanı heyeti Ankara temaslar çerçevesinde ilk olarak Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu ile ortak toplantı gerçekleştirdiler. Ardından, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Eşleştirme Toplantısı gerçekleştirildi. 2 Ekim Salı günü yapılan bu toplantıda sektör temsilcileri ikili iş görüşmeleri yaparak mevcut ihraç ürünlerini Ankara Ticaret Odası’nın üyelerine tanıttılar. İş ilişkilerinin ilk temelini oluşturan etkinlikte bazı firmalar iş bağlantısı yapma fırsatı da buldu.

İkili görüşmeler öncesinde ATO düzenlediği öğlen çalışma yemeğiyle KTSO heyeti ile ATO yönetimini bir araya getirdi. Etkinliğe katılan iş insanları, genelde görüşmelerin oldukça verimli geçtiğini söyleyerek, bunun devamından yana olduklarını ifade etti.

Toplantı öncesi bir konuşma yapan Ankara Ticaret Odası Başkanı Güven Baran, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hem siyasi hem de ekonomik bakımdan müreffeh bir ülke olarak varlığını sürdürmesini önemsediklerini söyledi. Baran, bu nedenle de ikili ekonomik ilişkilerin daha da ileriye götürülmesi gerektiğine inandıklarını belirterek, ticari bağlardan çok gönül bağına sahip olduklarını ve bu gönül bağının ekonomide de güçlü bir işbirliğine dönüşmesine inandıklarını belirtti.

Baran, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ekonomisinin hiçbir hukuki temeli bulunmayan haksız ve gayrı meşru kısıtlamalar uluslararası ambargolar nedeniyle ciddi sorunlar yaşadığına dikkati çekerek, gönül bağları kadar güçlü ekonomik bağlar kurulması durumunda ambargoların olumsuz etkilerinin bir noktaya kadar bertaraf edileceğine inandığını belirtti.

Baran, ”Bugün bu salonda gerçekleştirdiğimiz birliktelik sayesinde ekonomik bağlarımızın daha da güçleneceğine inanıyoruz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yılda ortalama 150 milyon dolar ihracatının yarısını Türkiye’ye gerçekleştiriyor. Kıbrıs’tan hellim, kaşar peyniri, lor, narenciye, patates, hurda metal gibi alımlar yapıyoruz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gerçekleştirdiği toplam ithalatta Türkiye’nin payı yüzde yetmişlere yaklaşıyor. Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ihracatı da 300 milyon dolar civarında seyrediyor. İhracatımızda ilk sırayı 137 milyon dolar ile petrol ürünleri alıyor. Ankara Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine yaptığı ihracatın yüzde dördünü karşılamaktadır. Ayrıca, Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden yaptığı ithalatın yüzde 13’ü de Ankara’dan yapılmaktadır” diye konuştu.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Mustafa Kaymak’ta konuşmasında, Ankara Ticaret Odası’nın bilgi birikiminden faydalanmanın Kıbrıs Türk Sanayi Odası açısından bulunmaz bir fırsat olduğunu belirtti. Kaymak, bu kapsamda odalar arasında imzalanan işbirliği protokolü ile kurullar ve üyeler arasında kurumsal işbirlikleri ve karşılıklı ticaretin gelişmesini arzuladıklarını ortak hedefe doğru hep birlikte çalışarak ulaşacaklarına inancını dile getirdi.

Kaymak, ”Yeni seçilen Kıbrıs Türk Sanayi Odası Yönetim Kurulu olarak Anavatan Türkiye’mizdeki önemli sivil toplum örgütleri ve iş çevreleriyle yakın işbirliği içerisinde çalışarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ekonomisinin ve özellikle ihracatının sürdürülebilir bir şekilde gelişmesini sağlamak arzusundayız. Bu çerçevede organize edilen ikili iş görüşmelerinin verimli ve somut sonuçlanmasını temenni ederken bu etkinliğin organizasyonunda emek verenlerle bu etkinliğe katılan Ankara Ticaret Odası ve Kıbrıs Türk Sanayi Odası üyelerine teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.